Android a iOS

S operačným systémom Android sa stretávame vo väčšine smatphonov. Hoci výnimkou nie sú napríklad ani SMART TV, multimediálne centrá či dokonca niektoré počítače. V každom prípade ide primárne o mobilný operačný systém, ktorý bol navrhnutý pre zariadenia s dotykovou obrazovkou, ako sú práve smartphony alebo tablety. Bol vyvinutý spoločnosťou Google a preto má tento systém skvelú podporu funkcií a aplikácií od Googlu. V neposlednom rade je to platforma Google Play, z ktorej sa do Android zariadenia dajú stiahnuť tie najrôznejšie aplikácie a hry, z toho väčšina zdarma.

  • Tento operačný systém je od svojho vzniku najpoužívanejším mobilným operačným systémom na svete.

Android, zelená postavička

Najväčšou výhodou Androidu je asi fakt, že v obchode Google Play nájdete skutočne veľké množstvo aplikácií a hier (väčšinou zdarma) od najrôznejších vývojárov. Je to otvorený OS, čo umožňuje vyrábať a zdokonaľovať aplikácie kompatiblné s týmto systémom. Podľa toho, aké aplikácie si stiahnete, získa vaše zariadenie viac funkcií a možností, ako a k čomu ho budete môcť využívať.  Ovládanie je jednoduché a praktické, za krátky čas sa ho naučí aj nováčik. 

  • K praktickej stránke Androidu sa radí aj takzvaný multitasking, čo znamená, že v tomto operačnom systéme môžete mať spustených niekoľko aplikácií na pozadí a máte k ním okamžitý prístup. Medzi aplikáciami môžete ľahko prepínať.

iPhone aplikácie

Unikátny mobilný operačný systém iOS nájdete exkluzívne len v zariadeniach od výrobcu Apple. Na rozdiel od Androidu ide o uzavretý systém, teda aplikácie pre zariadenia sú poskytované a vyvíjané od samotnej spoločnosti Apple a sťahujú sa z AppStore. Nejde teda o takú komplexnú a širokú ponuku aplikácií ako v Androide, zato ale máte väčšiu istotu, že stiahnutá aplikácia bude kvalitná a bude stáť za to. AppStore ponúka množstvo kvalitných aplikácií na profesionálnu kreatívnu prácu, na zvýšenie produktivity a s nástrojmi užitočnými pre firmy a administratívu. Užívateľské rozhranie je štýlové a ponúka ľahkú platformu s bezproblémovým ovládaním. Chod je plynulý a bez zasekávania. 

About the author